OD KOGO ŻĄDAĆ ODSZKODOWANIA ZA ZDERZENIE Z POWALONYM NA DROGĘ DRZEWEM
Nie często, ale zdarzają się takie sytuacje, kiedy w wyniku silnego wiatru lub intensywnych opadów śniegu przydrożne drzewa łamią się opadając na drogę, w wyniku czego jadące samochody najeżdżają na powalone konary.
Zderzenia z drzewami kończą się bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci uszkodzonych samochodów, ale także i obrażeń kierowców i pasażerów.
Ostatnio do takiego wypadku doszło na jednej z dróg wojewódzkich.
W takiej sytuacji zachodzi pytanie czy ktoś jest odpowiedzialny za szkody powstałe w wyniku takiego zdarzenia.
W łatwiejszej sytuacji są właściciele samochodów, którzy mają zawartą umowę autocasco, ponieważ mogą zwrócić się o naprawienie szkody do swojego ubezpieczyciela.
Ale co w sytuacji kiedy takiej formy ubezpieczenia nie mamy.
Wówczas musimy ustalić jaka jest to droga tzn.: gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa. Czynność ta jest o tyle istotna, iż pozwala nam ustalić kto tą drogą zarządza, czyli zarządcę drogi.
W przypadku drogi gminnej zarządca jest gmina, powiatowej powiatowy zarząd dróg, wojewódzkiej zarząd dróg, a krajowych Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.
Po ustaleniu powyższego należy zwrócić się do ww. zarządców dróg z żądaniem naprawienia szkody poprzez zapłatę odpowiedniej kwoty, ponieważ to one odpowiadają za tego typu zdarzenia, będąc zobowiązane m.in. do utrzymywania zieleni przydrożnej, w tym sadzenia i usuwania drzew oraz krzewów, na podstawie ustawy o drogach publicznych. Przepisy te nakazują zarządcom dróg kontrolę rosnących w pasie drogowym drzew i w razie stwarzania zagrożenia usuwanie chorych drzew grożących powaleniem.
Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje odpowiedzialnością za tego rodzaju wypadki.
Pamiętać musimy, o tym że zarządca będzie bronił się przed przyjęciem odpowiedzialności odszkodowawczej wykazując, iż dopełnił wszelkich ciążących na nim obowiązków, a przyczyną zdarzenia była siła wyższa np. silny wiatr przed którym nie można było się zabezpieczyć i przewidzieć jego skutków.
Dlatego też dochodzenie odszkodowania nie jest rzeczą łatwą i zazwyczaj koniecznym skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
radca prawny
Jacek Kopacz
Dodaj komentarz