UBEZPIECZYCIEL NIE MOŻE ODMÓWIĆ POSZKODOWANEMU W WYPADKU ZWROTU KOSZTÓW LECZENIA W PRYWATNYCH PLACÓWKACH MEDYCZNYCH
– Kilka miesięcy temu doznałem licznych obrażeń ciała, w tym złamania nogi, w wyniku wypadku drogowego. W trakcie leczenia podjąłem rehabilitacje w prywatnym gabinecie, za którą zapłaciłem ponad 3 tys. złotych. Ubezpieczyciel OC samochodu sprawcy wypadku odmówił mi zwrotu tych kosztów, wskazując, że mogłem się rehabilitować w gabinetach gdzie zabiegi finansowane są z NFZ. Czy mają do tego prawo?
To bardzo częsta praktyką stosowana przez ubezpieczycieli podczas likwidacji szkody powstałych w wyniku wypadku drogowego, oprócz tego zakłady ubezpieczeń żądają aby poszkodowany wykazał, że nie mógł podjąć leczenia w publicznej służbie zdrowia, poprzez doręczenie stosowanego zaświadczenia np. NFZ i od tego uzależniają zwrot kosztów leczenia.
Działanie takie są niezgodne z obowiązującym prawem, ponieważ poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma wybór w jakich placówkach chce podjąć leczenie czy rehabilitację, a zakład ubezpieczeń nie ma prawa narzucać sposobu i miejsca przywracania zdrowia do stanu sprzed wypadku.
Z uwagi na taką naganną praktykę ubezpieczycieli Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której stwierdził: Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).
Dodaj komentarz